fbpx

Pogledajte video tutorijal sa detaljnim trikovima i savetima o pripremi vašeg vozila za oblepljivanje zaštitnom folijom Oracal proizvođača, kao i način nanošenja iste. U tutorijalu je obuhvaćeno sve od potrebnog materijala i opreme za pripremu i čišćenje površine pre nanošenja folije, do određivanja uslova koji su potrebni (pranje vozila dan pre apliciranja folije, određena temperatura prostorije i vozila pre samog nanošenja folije ), do postupnog nanošenja svake od Oraguard zaštitnih folija. Našu ponudu zaštitnih folija pogledajte ovde, a za detalje o pravom odabiru kontaktirajte nas putem maila info@difol.net.

Da li ste ikada pokušali da stavite foliju za termo transfer na karton?
Ovo bi  mogla postati jedna od vaših omiljenih zanatskih aktivnosti!
Sve što vam je potrebno jeste:
Karton; Stripflock Pro folija; Kater za isecanje folije; Presa za prenos materijala; Zaštitni papir i Markeri za bojenje gotovog proizvoda.
Postupak je jednostavan, pratite korake:
1. Izmerite karton i prilagodte veličinu aplikacije;
2. Testirajte Stripflock i prilagodite podešavanja, kako bi ste brzo i lako isekli zeljenu aplikaciju;
3. Očistite od viška i ostataka svoj izrezani dizajn;
4. Nanesite ga na karton pomoću prese ili čak kućne pegle;
5. Skinite zaštitni papir ( nosač ) dok je još  toplo i
6. Bojite unutar Stripflock linija markerima, bojicama drvenim ili voštanim.
Ukoliko vam zafali ideja i kreativnosti, ovde možete besplatno skinuti neke od dizajna.

Dajte novi efekat vašem dizajnu i napravite višebojne aplikacije! Siser folije za tekstil pružaju veliki broj mogućnosti za pravljenje više slojeva, ali moramo biti pažljivi koje ćemo folije stavljati jednu na drugu. Svi Siserovi proizvodi u svojim tehničkim karakteristikama imaju navedeno da li mogu biti upotrebljeni za slaganje slojeva ili ne.

Neki od saveta koje imamo za vas su:

1.Secite blizu

Kada sečete vaš urađeni dizajn sa tabaka ili rolne folije, važno je da sečete što je bliže moguće iz nekoliko razloga:

  • Štedite na materijalu
  • Omogućava vam da nanesete više dizajna istovremeno – uštedite na vremenu produkcije sečenjem blizu završene grafike. Folije i nosači će se zalepiti jedno za drugo umesto na odeću, ali ako su isečeni blizu ivice grafike možete izbeći to preklapanje na majici i dodati više boja odjednom.
  • Smanjuje mogućnost neželjenog utisnuća na prvom sloju – ako neprekidno dobijate utisnuća, pogledajte naš savet #3. Ako se problem ponovi, smanjite pritisak.

2.Kratko presovanje

Znate kako pri pečenju možete nešto da ne ispečete dovoljno, ispečete baš idealno ili prepečete do ugljenisanosti? Pa rad sa termo transfer folijom je sličan tome. Ne želite da ne zapečete dovoljno jer odlepljivanje može biti uzrokovano i prekratkim i predugim vremenom presovanja. Ako radimo slojeve, važno je da zapamtimo da će svaki naredni sloj primiti toplotu svakog narednog presovanja. Ako presujete 4 sloja, a svaki je preporučen po 15 sekundi, prvi sloj će biti presovan CEO MINUT, što će ga učiniti ugljenisanim kolačićem

Presujte 15 sekundi samo poslednji/gornji sloj za finalno fiksiranje.

  • Sprečite prepečenost – Svako presovanje treba da se uradi sa zaštitnim papirom. Pogledajte savet #3 za objašnjenje.
  • Sprečite skupljanje folije – Prepečenje folije dovodi do njenog skupljanja! Kratko presovanje smanjuje skupljanje na vašoj odeći. Ovo je posebno važno za održavanje idealne grafike.

3.Koristite zaštitni papir

Siser u ponudi ima nelepljive zaštitne papire koji se mogu koristiti više puta, ali ako ih nemate pri ruci možete koristi i parče višenamenskog papira ili parče 100% pamuka. Prednosti upotrebe zaštite su:

  • Sprečava skupljanje folije
  • Štiti tekstil
  • Štiti foliju

Prethodno naneta folija bez nosača (kao prvi sloj višebojne aplikacije) može da se istopi i ostavi ostatke lepka na ploči prese. Ostatak lepka na ploči možda neće biti uočljiv, ali će na sledeće presovanje bez zaštite možda dovesti do ulepljivanja dela tog lepka na tekstilu. Zaštitni papir takođe nudi i zaštitu od spaljivanja odeće koja je osetljiva na visoke temperature.

  • Ublažava tragove nosača

Sećate se onih problematičnih tragova o kojima smo pričali u savetu #1? E pa lako se rešavaju uz pomoć ovog trika. Upresujte foliju sa nosačem 1-5 sekundi, nakon toga skinite nosač, stavite zaštitni papir i presujte ostatak navedenog vremena. Skidanje nosača rano sprečava da se ureže u donji sloj, a presovanja sa zaštitom niveliše bilo kakve tragove.

4.Gliter je samo gornji sloj

Gliter je zvezda naše ekipe, tako da nikad ne ide na dno! Ima nešto i u dugotrajnosti, OK u stvari je cela poenta u dugotrajnosti. Tekstura koju ima gliter ne pruža dobru podlogu za ređanje drugih folija po njoj, tako da može doći do odlepljivanja prilikom pranja. Tako da Gliter i Holografik serije idu uvek i samo na vrh!

5.Predlozi za pranje

Prvo pranje treba da bude nakon 24h. Lepku treba neko vreme da postane imun na pranje i mehanička oštećenja. Pogledajte preporučene temperature pranja za svaki od proizvoda. Na primer klasičan fleks se pere na 60°C, a Gliter na 40°C.

Verovatno ste do sada bili u prilici da folija koju nanosite na tekstil neće adekvatno da se zalepi. Ovo su neki od najčešćih razloga zbog kojih se vaša folija ne drži za tkaninu.

1) Tkanina na koju nanosite foliju – proverite oznaku na majici, od kog se materijala sastoji, jer određene folije nisu kompatibilne sa određenim materijalima poput najlona ili sublimiranog poliestera.

2) Da li na materijalu postoje debeli šavovi, dugmići… – ukoliko postoje na tom delu materijala mogu predstavljati problem kod nanošenja te bi trebalo koristiti jastučiće za prenos, koji bi trebalo da podignu određene delove i obezbede vašem dizajnu glatku i ujednačenu površinu.

3) Da li se pridržavate uputstava za upotrebu – svaki od materijala ima određene načine nanošenja pritisak, temperaturu, vreme nanošenja i obavezno je pratiti ta uputstva kako bi rezultat bio najbolji.

4) Skidanje zaštitnog sloja, hladno ili vruće – kod nekih materijala nosač se skida odmah nakon apliciranja na tekstil, dakle na vruće, dok je kod drugih potrebno potpuno ohladiti aplikaciju. Nepravilno skidanje tog zaštitnog sloja takođe može uticati na krajnji rezultat.

Detaljnije o savetima pogledajte u Siser blogu –  ovde.

Gore