Brendovi se odmah prepoznaju po određenim nijansama boja. Na primer sa zelenom imamo 7-Eleven i Starbucks. Izrazite nijanse su način na koji se brend odvaja od drugih.
Odabir boja za brend ne odnosi se na odabir omiljene boje, već na ono šta želite da poručite. Boje su povezane sa osećanjima i temama, tako da pravilnim odabirom vi zapravo komunicirate bez reči sa drugima. Izbor boje treba da odražava vašu nameru da određeno raspoloženje ili uticaj povežete sa svojim brendom.
Ipak brendiranje je samo jedan aspekt oglašavanja. Boje se koriste i za znakove koji ne uključuju nužno identitet vašeg brenda, dakle za razna obaveštenja i najave. Strateški izbor boja omogućava znaku da skrene pažnju na ono šta se tim znakom predstavlja.
Postavlja se pitanje koje su najbolje boje za reklamne znakove? Ako ste se ikada zapitali šta stoji iza odluka o bojama najpoznatijih brendova pogledajte strategiju boja.
Boje predstavljaju osnovnu ulogu u razmeni poruka.
Crvena je uobičajena kod znakova obaveštenja i upozorenja jer pleni pažnju svojom smelošću. Svetlo crvena i ružičaste: ljubav, osetljivost, prijateljstvo, ženstvenost. Tamno crvena: vođstvo, hrabrost, bes, snagu, uzbuđenje, energiju, glad. Crvenkasto-braon: stabilnost, žetvu, prirodu. Primeri poznatih brendova koji su odabrali ove nijanse crvene: Coca-Cola, Kellogs, Target, Wendy’s, Burger King, ESPN i Netflix.
Plava je boja autoriteta, sigurnosti i poverenja. Tamno plava predstavlja razum, odanost, stručnost i stabilnost. Svetlo plava: mir, spokoj, razoružavanje, vodu. Primeri: Facebook, Ford, Volkswagen, American Express, PayPal i Samsung.
Žuta je boja optimizma i zabave. Svetlo žuta: oprez, pažnja, sreća, energičnost, spontanost i svetlost. Žuta: sunčevu svetlost, toplinu, veselje. Primeri: McDonald’s, Shell Oil, Best Buy, BIC, Hertz i DHL.
Zelena je boja prirode i zdravlja. Tamno zelena: novac, ambicija, pohlepa. Srednje zelena: zdravlje, svežina, rast i život. Plavo-zelena: zaštita, zarastanje i emocionalno blagostanje. Maslinasto zelena: mir. Primeri: Whole Foods, Starbucks, Perrier, Land Rover i BP
Narandžasta je boja ohrabrenja i motivacije. Srednje narandžasta: uspeh, kreativnost, mladost, sloboda. Svetlo narandžasta: toplina, optimizam, instinkt, spontanost, druženje. Crveno-narandžasta: želja, zadovoljstvo, dominacija, agresija, akcija. Zlato: bogatstvo, novac, prestiž. Primeri brendova: Amazon, Harley-Davidson, Nickelodeon, Mozilla, Fanta i MasterCard.
Ljubičasta je boja kraljevstva i bogatstva. Tamno ljubičasta: duboke emocije, duhovnost, misterija. Srednje ljubičasta: bogatstvo, mudrost, saosećanje, mašta, nadahnuće, kreativnost. Svetlo ljubičasta: osetljivost, ženstvenost, intuicija, porodica, harmonija, romansa, nostalgija. Primeri: Planet Fitness, Taco Bell, Yahoo! i Hallmark.
Crna je boja moći i misterije, predstavlja eleganciju, tajnost, sofisticiranost, spletke, luksuz. Primeri brendova koji su odabrali baš crnu da ih predstavlja na najbolji način su: Nike, Jack Daniels, Puma, Loreal, Chanel i Calvin Klein.
Bela je boja čistoće, moderno, čisto, jednostavno, nevino, neutralno. Primeri: Adidas, Burberry, Tesla, Sony i Cartier.
Siva je boja neutralnosti i praktičnosti, profesionalni, efikasni, formalni, smireni, uravnoteženi, zreli, konzervativni. Primeri: Mercedes Benz, Lexus, Apple i Wikipedia.
Pri odabiru boja imajte uvek na umu šta želite da predstavite i kojom bojom možete najbolje da se izrazite.
Na stranici Materijali pogledajte Ton karte folija i odaberite vašu kombinaciju boja.